اثرات منفی آلودگی صوتی در انسان

آیا تا به حال به صداهایی که در اطراف شماست، دقت کرده­ اید؟ آیا می دانید این صداها چه اثراتی بر فیزیولوژی بدن شما می گذارد. مطمئناً شما هم اطراف منزل و یا محل کارتان تعداد زیادی ساختمان قدیمی دیده ­اید که در حال تخریب و یا ساخت هستند. امروزه بحث‌های زیادی درباره مسائل زیست­ محیطی مانند جمع‌آوری زباله، جلوگیری از آلودگی هوا، جمع‌آوری بهداشتی و تصفیه فاضلاب و بسیاری از دیگر موارد، مطرح و برای کاهش اثرات زیانبار آنها نیز تلاش‌های زیادی انجام می‌شود. رشد بی‌رویه جمعیت توأم با توسعه صنعتی و تکنولوژی کلان­شهرها، مشکلات عدیده‌ای را برای شهرنشینان به ارمغان می‌آورد که آلودگی محیط‌‌‌ زیست یکی از مهمترین این معضلات است. امروزه حل معضل آلودگی صوتی نسبت به سایر آلودگی‌های زیست‌محیطی در درجه اهمیت کمتری قرار گرفته است، چرا که خطرات بهداشتی ناشی از آن به سرعت قابل رویت نیست؛ اما نباید از این موضوع غافل شد که در قرن اخیر، بسیاری از شهرهای بزرگ با این مسأله و عوارض ناشی از آن به عنوان یک معضل زیست­ محیطی مواجه‌اند.

آلودگی صوتی بعنوان یکی از مهمترین آلاینده‌های زیست­ محیطی در ایجاد اینگونه مشکلات در شهرهای بزرگ سهم بسزایی را به خود اختصاص داده است. آلودگی صوتی با فن‌آوری و تکنولوژی صنعتی رابطه مستقیم دارد و همزمان با رشد و ارتقاء تکنولوژی، مشکل صدا نیز ابعاد گسترده‌تری یافته و باعث بروز مشکلات بیشتری شده و خواهد شد. مشکل این نوع از آلودگی در اکثریت کشورهای صنعتی بعنوان یکی از مهمترین موضوعات زیست‌محیطی تلقی شده و حتی در مدیریت کلان­شهرسازی، معماری داخلی مراکز بهداشتی درمانی، آموزشی و تحقیقاتی، مسکونی و تجاری و همینطور طراحی ماشین­آلات صنعتی مورد توجه ویژه قرار گرفته است. تحقیقات انجام­ شده نشان می‌دهد که هیاهو و دغدغه­ های زندگی ماشینی، منجر به ایجاد ناراحتی­های جسمی و روحی شهروندان در کلان­شهرها شده است که به عوارض جسمی، روحی و روانی منتهی شده؛ عوارض ناشی از سر و صدای ترافیکی در مقایسه با انواع دیگر، بسیار زیان­بارتر است. این مسائل باعث شده است که جهان امروز برای مبارزه با این معضل، هزینه‌های هنگفتی را صرف نماید.

فیزیولوژی گوش انسان

اصوات، جهان ما را در بر گرفته‌اند و این در حالی است که اغلب ما نسبت به مفهوم آنها و تاثیری که بر ابعاد باطنی ما دارند بی‌توجه­ ایم. جهان ما، جهان اصوات است و لازم است اکنون که در حال تجربه این جهان و کیفیت‌های آن هستیم، مفهوم و معنای اصوات این جهان را هر چه کامل­تر بشناسیم و الگوهای بنیادین آن را درک کنیم. گوش انسان از سه قسمت گوش داخلی، میانی و خارجی تشکیل شده که هر کدام از این قسمت­ها، وظایف مهمی را بر عهده دارند. لاله ­ی گوش با توجه به شکل ظاهری خود، امواج صوتی را از محیط اطراف جمع‌آوری و پس از متمرکز نمودنِ آن، موج را به داخل مجرای شنوایی منتقل می‌کند. از طریق این مجرا، اصوات به داخل گوش میانی انتقال می‌یابند. برخوردِ اصوات به پرده­ ی صُماخ، به کمک استخوان‌های سه‌گانه به گوش داخلیِ حلزونی­ شکل، راه می­یابد و باعث مرتعش شدن مایع داخل آن می‌شود.

عامل صدا، انسان و سایر موجودات زنده را از بین نمی‌برد بلکه باعث ضعف شنوایی، ناراحتی‌های عصبی و ناشنوایی می‌شود. معمولا شدت صدا را با واحدی به نام دِسی­بل نشان می‌دهند و برای سنجش صداها نسبتِ log آن را تعین می‌کنند. تحقیقات نشان می‌دهد که درجوامع صنعتی از دست دادن شنوایی با سن افراد نسبت مشخصی دارد. صدا‌های شدیدِ کوتاه ­مدت در انسان باعث ناشنوایی موقت می‌شود.

اگر انسان در معرض صداهای بلند، برای مدت طولانی­تری قرار گیرد، ناشنوایی دائم پیش می‌آید. صدایی برابر ۹۰ دسی‌بل روی سیستم عصبی تاثیر می‌گذارد. در ممالک پیشرفته، قدرت شنوایی زنان بهتر از مردان است، زیرا در مشاغلی فعالیت می­کنند که صداهای کمتری را تحمل می‌کنند. آلودگی‌های صوتی که در اطراف مناطق مسکونی موجب ناراحتی می‌شوند عبارتند از:

  • کارخانجات
  • کار‌های ساختمانی
  • صدا‌های ناشی از سیستم تهویه منازل

صدای ناشی از حمل و نقل (صدای موتور هواپیما، بوق اتومبیل)،  سر و صدای داخل منازل (مثل صدای تلویزیون و جاروبرقی) و… نیز اهمیت زیادی دارند.

بخش حلزونیِ گوش از سلول‌های مویی ­شکلِ کوچکی تشکیل شده است که وظیفه انتقال صدا به اعصاب حسی را بر عهده دارند. با شروع حرکات مداوم این موها، سلول­های عصبیِ مربوط به آن­ها نیز تحریک و باعث تحریک فیبرهای عصبی می‌شوند. این تحریکات به مغز می‌رسند و پس از تجزیه و تحلیل آن­ها، در نهایت صدا، توسط انسان درک می‌شود.

ساختار فیزیولوژی بدن انسان چنان طراحی شده است که واکنش خاصی به صداهای مختلف نشان می­دهد. این واکنش ها تنها به آلودگی صوتی و آلاینده‌های زیست­ محیطی یا  سر و صدای حمل و نقل ماشین­ها، کارخانجات و… نیست. بلکه آدمی نسبت به صداهای دیگر نیز واکنش­های عجیبی دارد. دانشمندان با اسکن مغزیِ افرادی که به ۷۴ نوع صدای مختلف گوش می‌دادند،‌ موفق شدند بد‌ترین و گوش‌خراش‌ترین صداهای جهان را به ترتیب آزار‌دهندگی شان رتبه‌بندی کنند. همچنین بر اساس مطالعات، صدای کشیده شدن تیغه­ ی چاقو بر روی بطری شیشه‌ای، بدترین و گوش‌خراش‌ترین صدا برای گوش‌های انسان است. در این مطالعه­ ی جدید، داوطلبان که زیر اسکنر‌های MRI قرار داشتند و به مجموعه‌ای از ۷۴ صدا گوش می‌دادند، صدای کشیده شدن چنگال بر روی شیشه را دومین صدای آزار‌دهنده انتخاب کردند و در پی آن، صدای کشیده شدن گچ بر روی تخته­ ی سیاه، رتبه سوم را به خود اختصاص داد. همچنین صدای کشیدن صندلی ناهارخوری، هنگام صرف غذا، صدای ملچ  و ملوچ دهانِ افراد موقع غذا خوردن نیز جزو این صداها بوده است.  بر اساس گزارش تلگراف، محققان با مطالعه بر روی گروهی ۱۳ نفره از داوطلبان دریافتند اصواتی با فرکانس ۲۰۰۰ تا ۵۰۰۰ هرتز، محدوده‌ای است که گوش‌های انسان نسبت به آن حساس است و غیر‌قابل تحمل‌ترین صداها به شمار می‌روند. صدای جیغ نیز در این محدوده صوتی قرار می‌گیرد و دانشمندان هنوز درنیافته‌اند که چرا گوش‌های انسان به این محدوده صوتی تا این اندازه حساس است.

کشیدن ناخن روی تخته سیاه، چنان صدای ناهنجاری ایجاد می کند که بیشتر انسان­ها عکس ­العمل ناگهانی و خاصی به آن نشان می­دهند. شاید شما هم، همین الان تنها با فکر کردن به این صدا حس بسیار بدی پیدا می­کنید! اما دقیقا چه چیزی باعث می شود که ما چنین عکس ­العمل شدیدی به این صداها نشان بدهیم؟ در گذشته نظریه­ های زیادی در این زمینه ارائه شده بود. یکی از این نظریه ها این بود که این­گونه صداها شبیه صداهای هشدار برخی از نخستین­ سانان از جمله میمون­ها هستند و به همین دلیل هم وقتی انسان این صداها را می­شنود، عکس ­العمل بدی نشان می­دهد. اما وقتی مشاهده شد که میمون­ها به برخی از صداهای بلند، شبیه صداهای ناهنجار عکس ­العمل نشان می دهند ولی انسان­ها به آن­ها هیچ واکنشی نشان نمی­دهند، این نظریه رد شد.

یکی دیگر از آزمایش های مهم در سال ۱۹۸۶ انجام شد. محققان صدای کشیده شدن چنگال فلزی روی تخته سیاه را ضبط کردند و سپس بسامد های بالا و بسامد های میانه ی صدا را حذف کردند. با پحش کردن دوباره ی صدا معلوم شد که برخلاف باورهای گذشته این بسامدهای بالا نیستند که گوش ما را اذیت می کنند بلکه این بسامد های میانه هستند که برای ما ناهنجار هستند.

در سال ۲۰۱۱ آرمایشی توسط «مایکل اوهلر» و «کریستوف رویتر» انجام شد که ابهامات بیشتری را برطرف کرد. اوهلر و رویتر یکی از صداهای ناهنجار را برای داوطلبان پخش کردند. به بعضی از داوطلبان گفته شده بود که منبع صدا، آلات موسیقی است ولی به باقی آن ها گفته شده بود منبع اصلی صدا چیست. در حین پخش شدن صدا، اوهلر و رویتر ویژگی های جسمی داوطلبان از جمله فشار خون، ضربان قلب و رسانایی الکتریکی پوستشان را اندازه گرفتند. معلوم شد که با شنیدن صداهای ناهنجار، میزان رسانایی الکتریکی پوست انسان به مقدار قابل توجهی بالا می رود. نتیجه ی این مشاهده این بود که شنیدن این جور صداها واقعا یک تغییر فیزیکی در بدن ما ایجاد می کنند. جالب ترین مشاهده ی آزمایش این بود که برای شرکت کنندگانی که می دانستند منبع صدا چیست نسبت به بقیه، صدا ناهنجارتر بود.

اوهلر و رویتر به این نتیجه رسیدند که بسامد های بین ۲۰۰۰ تا ۴۰۰۰ هرتز بسامد هایی هستند که باعث ناهنجار شدن صدا می شوند. این بسامد ها با بسامد های میانه ی آزمایش سال ۱۹۸۶ مطابقت داشتند. به نظر اوهلر و رویتر، سوراخ گوش ما طوری طراحی شده است که بسامد های بین ۲۰۰۰ تا ۴۰۰۰ هرتز را بلند تر می کند چراکه صداهای مهم دیگری مثل صدای داد و فریاد یا صدای گریه ی بچه ها هم در همین بسامد ها قرار دارند. اوهلر و رویتر می گویند این ویژگی در طول سالیان سال به خاطر کمک به زنده ماندن انسان ها به وجود آمده و ناهنجار شدن بعضی از صداها از عوارض جانبی آن است.

در آزمایشی که اخیرا انجام شد، ۱۳ داوطلب وارد دستگاه های MRI شدند تا محققان هنگام شنیدن صداهای ناهنجار فعالیت مغزی آن ها را زیرنظر بگیرند. محققان مشاهده کردند که هنگام شنیدن صدای ناهنجار، فعالیت دو بخش کورتکس شنوایی و آمیگدال مغز همزمان بالا می رود. آمیگدال بخشی از مغز است که یکی از وظایفش پردازش احساسات است. محققان متوجه شدند که فعالبت آمیگدال در طول آزمایش شبیه فعالیت آن در حین شنیدن صدای داد و فریاد یا صدای گریه ی بچه ها است. آن ها به این نتیجه رسیدند که گوش ما به بسامد های بین ۲۰۰۰ و ۵۰۰۰ هرتز حساس است و همین هم باعث ناهنجار به نظر رسیدن بعضی صداها می شود. نتیجه ی این آزمایش تقریبا با نتیجه ی اوهلر و رویتر مطابقت داشت.

اثرات صدا بر سلامت انسان

بطور کلی می‌توان تأثیرات آلودگی صوتی بر روی انسان را به چند قسمت زیر تقسیم‌بندی کرد:

۱- کاهش شنوایی

۲- اثرات بالینی

۳- تأثیر بر خواب

۴- اثرات روحی و روانی

۵- اختلال در مکالمات

ساده‌ترین و ملموس‌ترین عارضه‌ای که صدای آزاردهنده برای انسان به ارمغان می‌آورد، کاهش قدرت شنوایی است. شنوایی طبیعی به سلامتی سه قسمت تشکیل دهنده گوش بستگی دارد و نحوه آسیب به دستگاه شنوایی از سه طریق ممکن است:

الف: هدایتی؛

ب:حسی؛

ج:عصبی؛

کاهش شنوایی هدایتی زمانی اتفاق می‌افتد که قسمت خارجی یا میانی گوش صدمه ببیند. کاهش شنوایی از نوع حسی در اثر آسیب دیدگی گوش داخلی (بخش حلزونی شکل) صورت می‌گیرد و کاهش شنوایی از نوع عصبی نیز در اثر صدمه دیدن نرونهای عصبی اتفاق می‌افتد و در واقع حساسیت سلولهای شنوایی کاهش می‌یابد که به فرکانس اصوات دریافتی بستگی دارد. اثرات ناشی از کاهش شنوایی حسی و عصبی از نوع تغییرات ماندگار و بازگشت ناپذیر می‌باشند. این تغییرات ماندگار می‌توانند ناشی از قرارگیری در معرض یک صدای با تراز صوتی بسیار بلند در مدت زمان کوتاه نظیر انفجار یا تراز صوتی پائین تر با میزان مواجهه طولانی‌تر باشد.

واکنش سیستم شنوایی بدن انسان در مقابل اصوات آزار دهنده را می‌‌توان به ۴ دسته ذیل تقسیم بندی نمود:

۱- تطبیق: چنانچه سیستم شنوایی انسان در معرض تراز صوتی بالایی قرار گیرد، خود را با شرایط جدید تطبیق می‌دهد تا از آسیبهای احتمالی در امان باشد.

۲- تغییر موقت آستانه شنوایی: این مرحله بعد ازمرحله تطبیق شکل میگیرد و در صورت ادامه مواجهه با ترازهای صوتی بالا، خستگی و کری موقت ایجاد می‌شود.

۳- تغییر دائمی آستانه شنوایی: چنانچه تماس فرد با ترازهای صوتی بالا طولانی گردد، اثرات سوء شنوایی عمیق‌تر شده و دائمی می‌شوند‌.

۴- تغییر آستانه شنوایی غیر قابل برگشت: در این مرحله سلول‌های شنوایی آسیب دیده و تغییر غیر قابل برگشت آستانه شنوایی را باعث می‌شوند.

زندگی زیباست زشتی ‌های آن تقصیر ماست

در مسیرش هرچه نازیباست آن تدبیر ماست

در واقع می‌توان گفت که هر صدایی در جهان ما، حامل نوعی آگاهی است. این آگاهی از هستی و ارتعاشات درونی منبع صدا منتشر می‌شود و به همین دلیل نیز گوش کردن به اصوات جهان می‌تواند سطح آگاهی انسان را تغییر دهد. معلمین باطنی با شناخت عمیقی که نسبت به الگوهای صوتی جهان دارند به خوبی از این قدرت نهفته در صدا استفاده می‌کنند. تحقیقات صورت گرفته توسط پژوهشگران انگلیسی نشان می‌دهد، شنیدن گریه نوزاد باعث فعال شدن بسیار سریع دو بخش مغز می‌شود که این واکنش با شنیدن هیچ صدای دیگری ایجاد نمی‌شود.

محققان دانشگاه آکسفورد در مطالعات خود دریافته‌اند که صدای گریه نوزاد کاملا متفاوت از انواع دیگر گریه بوده و باعث ایجاد یک پاسخ احساسی خاص در مغز افراد می‌شود؛ به همین دلیل حتی افراد فاقد فرزند نیز نمی‌توانند این صدا را نادیده بگیرند. این مطالعه بر روی ۲۸ مرد و زن داوطلب فاقد فرزند و بدون تجربه نگهداری از نوزادان انجام شده و مغز افراد در زمان شنیدن انواع مختلف گریه و صداهای مختلف اسکن شد.

درحالیکه پیش از این تصور می شد که مغز قدرت پردازش جنبه‌های پیچیده صدا در زمان کوتاه را ندارد، یافته‌های این تحقیق نشان می دهد که ظرف چند هزارم ثانیه پس از شنیدن صدای گریه نوزاد، ‌مراکز احساسی مغز انسان بشدت فعال می‌شوند. بر این اساس تنها پس از ۱۰۰ میلی ثانیه (زمانی معادل یک پلک زدن)، دو منطقه از مغز که مسؤول پاسخ به احساسات هستند بطور همزمان فعال می‌شوند.

دکتر «کریستین پارسونز» می گوید: گفته می‌شود که واکنش احساسی مردان در برابر نوزادان چندان زیاد نیست، اما نتایج بدست آمده نشان می‌دهد که هر دو بخش مغز در مردان و زنان، حتی افراد فاقد فرزند ظرف تنها ۱۰۰ میلی ثانیه فعال می‌شوند. نتایج این تحقیق نشان می دهد، پاسخ مغز در مواجهه با انواع دیگر گریه از جمله گریه بزرگسالان یا صدای حیوانات گرفتار و زخمی، به هیچ عنوان مشابه شنیدن صدای گریه نوزاد نیست.

در نهایت می توان چنین نتیجه گرفت که صدای نوزاد ممکن است از نظر برخی از بزرگسالان گوش خراش و ناراحت کننده باشد ولی برای نوزاد وسیله ای برای ابراز وجود و بروز احساسات و برای مادر آوایی اطمینان بخش و زیبا ست حتی میتوان صدای نوزاد را در اورتور های بعضی آثار موسیقی پاپ و … شنید پژوهشگران دانشگاه میشیگان در سال ۱۹۹۳ نشان دادند که شنیدن ۱۵ دقیقه موسیقی مناسب می تواند باعث افزایش  اینتر لوکینهای خون از ۴% به ۱۲/۵% شده و در نتیجه سطح ایمنی بدن بالاتر برود هم چنین محققین دانشگاه جان هاپکینز آمریکا نشان دادند که پخش موسیقی تند و پر هیجان باعث مصرف مواد غذایی بیشتر شده و پخش موسیقی های ملایم و آرام زمان جویدن مواد غذایی را افزایش داده و در نتیجه افراد میزان کمتری ماده غذایی را مصرف و دریافت می نمایند .  آلوین ـ ۱۹۹۶ و قبل از آن سالیوان ـ ۱۹۹۴ به بررسی تاثیر موسیقی در درمان بیماران مغزی و قلبی پرداختند. موسیقی ملایم و مناسب موجب کاهش فشار خون، تعداد ضربان قلب و سطح اسید چرب آزاد می گردد.

اصوات طبیعی

از دیرباز همه انسان ها بر این باور بوده اند که صدای طبیعت ، زیباترین صدایی است که می تواند یک انسان را به وجد آورد. بارش باران ، وزش باد و لرزش درختان هر یک آدمی را به گونه ای خاص سرمست می سازد. آدمی قادر است اصواتی را که در هوا حرکت می کنند را بشنود؛ صدا میتواند در گاز، مایع و حتی جامدات نیز حرکت کند. صدا قادر به حرکت و گذر از خلاء نیست. وقتی صوت به گوش ما میرسد نهایتاً به امواج عصبی تبدیل شده و باعث درک آن در مغز میگردد. به شکلی تخصصی تر میتوان صوت را بصورت تغییر در فشار، جابجایی ذرات، و یا سرعت ذراتی که در یک ماده ی کشسان  و یا بصورت زنجیره ای از پر تراکم و رقیق شدن مکانیکی  یا همان امواج طولی که بشکل متوالی در بستری که حداقل کمی تراکم پذیر(جامد، مایع، گاز و نه خلاء) است پخش میشود تعریف کرد. در امواج صوتی بخشی از مواد(مولکولها یا دسته ای از مولکولها) در جهت انتشار آشفتگی حرکت میکنند( بر خلاف امواج عرضی). عامل ایجاد کننده ی  صوت را منبع صوت گویند که میتواند بطور مثال سیم ویولونی که آرشه بر روی آن کشیده میشود باشد.

یک موج صدا عموما از نظر نموداری بشکل یک خط افقی و موجی نمایش داده میشود. قسمت بالای موج یا قله ی موج نشان دهنده ی قسمت متراکم و قسمت پایینی یا بخش فرو رفته نشان دهنده ی بخش کم تراکم است. طبیعت این معجزه زیبای آفرینش خداوند، از عوامل تاثیر گذار بر انسان است. زمانی‌که اجداد پیشین ما در بستر طبیعت قرار گرفته‌اند، دچار تغییر و تحول شده و طی عبور از مسیر بسیار طولانی زمان، با آموزش و یادگیری زندگی روزمره از طبیعت و مسایل دیگر، تبدیل به انسان های با شعور امروزی شده‌اند که در بعضی مباحث، طبیعت را نیز تحت سلطه خود در آورده اند.

بر اساس این ملاک اصوات به دو گروه اصوات غیر موسیقایی و اصوات موسیقایی تقسیم می شوند. اصوات موسیقایی اصواتی است که شنیدن آن برای گوش انسان لذت بخش است و خود به دو گروه اصوات متصل و منفصل تفکیک پذیر است. اصوات متصل صداهای موسیقی است که بدون قطع و به طور پیوسته به گوش می رسد مانند صدای نی یا ویولن و اصوات منفصل صداهای موسیقی است که به طور ناپیوسته شنیده می شود مانند صدای دف یا سنتور.

در واقع می‌توان گفت که هم آهنگی صوتی و ارتعاشی شناخته شده در حوزه فیزیک، خود سطحی از تجلی یک هم آهنگی فراگیر در هستی است. در حالت وقوع هماهنگی، میزان انتقال، نفوذ و جذب انرژی از منبع ارتعاش به شخصی دریافت کننده به بیشترین مقدار خود رسیده و ارتباط میان آنها کامل می‌شود. قدرت خارق‌العاده کلام نیز نمود دیگری است از اهمیت فوق‌العاده صوت. وقتی ارتعاشاتی از حوزه‌های ظریف‌تر درونی ما (نظیر ارتعاشات ذهنی و …) نیرو می‌گیرند، به ارتعاشات صوتی تبدیل شده و در جهان بیرونی منتشر می‌گردند، از قدرت شگفت‌انگیزی برخوردار هستند، قدرتی مانند قدرت کیمیاگری .

« و در ابتدا کلمه بود. و خداوند جهان را از کلمه آفرید و از صوتی ویژه خلق کرد. آوایی مقدس، که آهنگ جهان بود وجهان، هم آهنگ با آهنگ کلمه بود و همه چیز موزون می‌نمود. و جز آوای کلمه چیزی به گوش نمی‌رسید. همه هستی و هست، با صوت کلمه به رقص آمد و هم آوا گشت و بی‌وقفه کلمه را می‌خواند…».

انواع صوت از نظر منبع تولید

اصوات موجود در جهان را می توان به گونه های متفاوتی تقسیم بندی نمود. به طور کلی منابع مولد آلودگی‌های صوتی، به دو دسته‌ ثابت و متحرک تقسیم می‌شوند؛ که از جمله منابع ثابت می‌توان به سیستم‌های خنک‌کننده، نیروگاه‌های حرارتی، صنایع گوناگون، ساختمان‌های در دست احداث و مراکز تجاری و عمومی اشاره کرد و از جمله منابع متحرک، می‌توان انواع وسایل حمل و نقل زمینی، هوایی و دریایی را نام برد. این تقسیم بندی ها یا به اعتبار منبع تولید کننده صوت و یا به اعتبار صفات و ویژگی های مختلف آن است. این اصوات در چهار گروه قابل تشخیص و تفکیک است :

۱- اصوات طبیعی: این اصوات شامل انواع صداهایی است که از عوامل موجود در طبیعت ناشی می شود. همچون صدای رعد و برق،وزش باد،باریدن باران،آب رودخانه،موج دریا و اشیاء جامد.

۲- اصوات حیوانی: این اصوات انواع صداهای حیوانات نظیر چهارپایان،پرندگان،حشرات و غیره است.

۳- اصوات انسانی: این اصوات نیز خود به دو دسته اصوات بدون کلام همچون صدای خنده،گریه و ناله و اصوات با کلام تقسیم می شود.

۴- اصوات آلی: اصوات آلی اصواتی است که ناشی از آلات وسایل و ابزار محتلف است و خود به دو دسته اصوات ناشی از آلات موسیقی همچون نی ، تار و غیره و اصوات ناشی از ابزار و وسایل مکانیکی یا الکترونیکی مانند صدای اره برقی یا تلفن همراه تقسیم می شود.

نتیجه اینکه: به طور خلاصه به هر صدایی که انسان به شنیدن آن تمایل نداشته باشد و موجب آزردگی یا آسیب و اختلال اعصاب شنوایی شود، «آلودگی صوتی» گفته می‌شود. آلودگی‌های صوتی نه تنها بر شنوایی و سلامت قلب و عروق تاثیر می‌گذارد، بلکه موجب اضطراب، سردرد و تحریک رفتارهای ضد اجتماعی، خشونت طلبی، مختل شدن رشد کودکان، پرخاشگری و کاهش تمرکز می‌شود و این در حالی است که سر و صدا را می‌توان با روش‌های علمی و فنی کاهش داد. در واقع آلودگی صوتی بیماری بی صدایی است که تاثیر خود را بر جسم و روح فرد باقی می‌گذارد، در حالی که به آن چندان توجهی نمی‌شود.

آدمی در آغاز زندگی، موجودی تابع طبیعت بوده و برای زیستن خود به سخاوت آن نیاز داشته است. به طور قطع یکى از امورى که زمینه‏ ساز سعادت و کمال انسان در دنیا وآخرت است، داشتن محیطى سالم و امن است، که انسان بتواند در پناه آن، به تربیت جسم و جان خویش بپردازد و اصولاً یکى از وظائف مهم بشر که حفظ جان است، جز با زیستن در محیط سالم و زیبا امکان‏پذیر نیست. بدین سبب شرط اولیه داشتن روحى سالم، جسم سالم است و جسم سالم نیز فقط زمانى حاصل مى‏ شود که انسان از محیط زیست طبیعى سالم و دلگشا بهره‏ مند باشد. محیط زیست طبیعى سالم تأثیر شگرفى بر روح و روان آدمى دارد. محیط پاک و آراسته و خرّم، زندگى را شاداب و معطر مى‏ سازد. شنیدن آواز روح‏بخش پرندگان، ترنم لطیف جویباران، آهنگ دلرباى چشمه‏ ساران، صفاى سبز سبزه‏ زاران، نسیم لطیف کوهستان، رقص دلنشین درختان و زیبایى شهر و دیار، همه و همه تأثیر اعجاب‏ انگیزى بر زندگى و حیات انسان دارند.

بسیاری از ما توجهی به وضعیت محیط اطراف خود نداریم. در حالی که محیط اطراف بیشترین تاثیرات را روی بدن ما می‌گذارد و بی‌توجهی ما چیزی از تاثیرگذاری آن کم نمی‌کند. بهداشت محیط دانشی است که می‌کوشد محیط اطراف ما را سالم نگاه دارد. اما متاسفانه همواره مورد بی‌مهری قرار می‌گیرد. کنترل‌ عوامل‌ محیطی‌ در ارتقای‌ سلامت‌ انسان‌ نقش‌ اساسی‌ و کلیدی‌ دارد و آلاینده‌‌های‌ محیط که‌ از تنوع‌، گستردگی‌ و پیچیدگی‌ خاصی‌ برخوردارند، می‌توانند هر سه‌ بعد جسمی‌، روانی‌ و اجتماعی‌ سلامت‌ انسان‌ را با خطر مواجه‌ کنند.

امروزه‌ بیشتر این‌ آلاینده‌‌ها حاصل‌ فعالیت‌های‌ روزمره‌ یا فعالیت‌های‌ ویژه‌ انسان‌ها نظیر علوم، فنون‌، صنایع‌ و ارتقای‌ سطح‌ فناوری‌ هستند که‌ در روند تولید آنها گاه‌ علم‌ و اراده‌ انسان‌ به صورت‌ عمدی ‌دخالت‌ داشته‌ و گاهی‌ نیز ناشی‌ از ناآگاهی‌ و اطلاع‌ از پیامدهای‌ آن هستند. حفظ و صیانت‌ از محیط مستلزم‌ انضباط و رعایت‌ نظم‌ اجتماعی‌ است‌ و ضمانت‌ اجرایی‌ آن‌ نیز وجود قوانین‌ و آیین‌ نامه‌‌های‌ قوی‌ و محکمی‌ است‌ که‌ اجرای‌ آنها می‌تواند آثار سوء و زیانبار آلودگی‌‌های ‌محیطی‌ را به‌ حداقل‌ ممکن‌ برساند.

در این جهان، هیچ حادثه ای برحسب تصادف نداریم و در همه وقایعی که روی می دهند، لطف و رحمت الهی نهفته است. تمام حوادث برای ما پیام هایی دارند که سبب تکامل روحمان می شوند.در دنیای پراضطراب و سراسر استرس امروز، آرامش و راحتی خیال نعمتی است که بسیاری آرزوی آن را دارند. اما برای رسیدن به آرامش تنها آرزو کافی نیست، بلکه باید قدم پیش نهاد و کاری کرد. لبخند زدن چراغ سبز رابطه باز است، برخلاف ترشرویى که شهامت برقرارى رابطه را از افراد مى گیرد، با کمک به دیگران هم ‏عاطفه مثبت آنها را برمى انگیزانیم و در آنها احساس خوشایند ایجاد مى کنیم و هم عزت نفس خود را بالا مى بریم و در کل اجتماع مان را ‏مى سازیم. می بایستی تکنیک های روانشناختی را به کار بندیم که ضمن کمک به رفع تشویش و نگرانی، آرامش، نشاط و شادی را در زندگی ما رونق می بخشد. به محیط اطراف خود آرامش هدیه کنید. به محیطی که در آن زندگی یا کار می کنید آرامش دهید.

یاد خدا باشید در همه احوال مانند تمام موجودات. خدا را در نظر بگیریم در اعمال و رفتار و گفتار و تصورات و گمانهایمان.

دکتر محسن بهشتی پور

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*