سردرد و خستگی مهمترین اثرات آلودگی صوتی است

 دبیر علمی دومین کنگره شنوایی شناسی و آلودگی صوتی گفت: آلودگی صوتی اثرات سویی بر سلامت انسان دارد که از جمله مهمترین این اثرات می توان به سردرد و خستگی اشاره کرد.   

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از دبیرخانه دومین کنگره شنوایی شناسی و آلودگی صوتی “خسرو گورابی” ادیولوژیست و دبیر علمی دومین کنگره شنوایی شناسی با بیان این مطلب گفت: بیماری های قلبی، اختلالات گوارشی ، سقط جنین و اختلالات خواب از دیگر عواض و تاثیرات سوء صدا بر سلامت انسان است.
وی با اشاره به اینکه کم شنوایی شناخته شده ترین تاثیر مخرب صدای بلند بر سلامت شنوایی انسان است گفت: امروز به علت اینکه تعریف درستی از معیارهای صدای مجاز ارایه نمی شود، تاثیرات روانشناختی و ارتباطی شامل افسردگی، پرخاشگری، اضطراب، کاهش مهارت های اجتماعی و ناتوانی یادگیری از دیگر اثرات منفی آلودگی صوتی بر سلامت انسان است.
گورابی ادامه داد: کاهش حافظه، کاهش مهارت های زبانی و گفتاری در کودکان و تاثیرات منفی آن بر رشد و سلامت کودک از دیگر عوارض و مشکلاتی است که بر اثر آلودگی های صوتی ایجاد می شود.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به اینکه صدا به عنوان دومین آلوده کننده محیط زیست بعد از آلودگی هوا به اندازه کافی مورد توجه قرار نمی گیرد گفت: این در حالیست که برخی اثرات مخرب صداهای بلند به صورت پایدار و برای همیشه با فرد بیمار باقی خواهد ماند.
وی گفت: برای پیشگیری از ابتلا به معلولیت های ناشی از صدای بلند لازم است صداهای موجود در محیط زندگی و کار مورد ارزیابی و پایش قرار گیرد و در مرحله دوم راهکارهای مناسب برای کاهش صدا مورد توجه قرار گیرد و در نهایت با استفاده از تجهیزات حفاظتی فردی به پیشگیری از تاثیرات مخرب صدای بلند که فرد را دچار کم شنوایی پایدار می کند، پرداخته شود.

این متخصص شنوایی سنجی، آموزش عمومی توسط رسانه ها، سازمان های آموزشی و بهداشتی و اجرای طرح های غربالگری برای کودکان در بدو ورود به مدارس و همچنین نوزادان در بدو تولد را از جمله مهمترین راهکارهای پیشگیری از این گونه معلولیت ها ی شنوایی برشمرد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*